Vak: Beargumenteren van zorg bachelor niveau 2 dt credits: 10

Vakcode
HVMB26BVZPLN2
Naam
Beargumenteren van zorg bachelor niveau 2 dt
Studiejaar
2026-2027
ECTS credits
10
Taal
Nederlands
Coördinator
H. Bosman
Werkvormen
  • Action learning
  • Gastcollege
  • Hoorcollege
  • Werkcollege
Toetsen
  • BVZ - Niveau 2 - Portfolio assessment
  • Voorbehouden handelingen - Portfolio assessment

Leeruitkomsten

Deskundigheidsgebied

Niveau

Leeruitkomst(en)

Omschrijving

1. Beargumenteren van zorg

Niveau 2

LOL 1.1 - BVZ - N2

De beginnende beroepsbeoefenaar onderbouwt en voert de zorg zelfstandig uit in complexe authentieke zorgsituaties, volgens de geldende visie op verplegen en op basis van klinisch redeneren binnen het verpleegkundige proces. Dit wordt gedaan conform best passende methoden, richtlijnen en (wettelijke) kaders en evidence based practice om het zelfmanagement van de zorgvrager te stimuleren passend bij de situatie.

1. Beargumenteren van zorg

Niveau 2

LOL 1.2 - BVZ - N2

De beginnende beroepsbeoefenaar maakt zelfstandig gebruik van de best passende communicatiemiddelen om binnen een complexe authentieke situatie op persoonsgerichte en professionele wijze met de zorgvrager, diens naasten, en andere zorgprofessionals te communiceren om het zelfmanagement te stimuleren.

Indicatoren

Beschrijving

1.8 Kan informatie verzamelen en combineren vanuit diverse bronnen in de verschillende fasen van het verpleegkundig proces en maakt beargumenteerde keuzes o.b.v. de stappen van EBP (BN2030).

1.9 Werkt volgens standaarden, richtlijnen en protocollen en kan verantwoord afwijken als de wensen van de zorgvrager of eigen professionele of morele afwegingen daartoe aanleiding geeft (BN2030).

1.10 Signaleert en neemt verantwoordelijkheid voor het overnemen van de zorg daar waar dit vanuit kwetsbaarheid van de zorgvrager gevraagd wordt om het zelfmanagement te stimuleren (BN2030).

1.11 Verleent, passend bij het moment en de omstandigheden, verpleegkundige zorg vanuit holistisch perspectief van wonen, welzijn, zorg, zingeving, sociale context en cultuur (BN2030).

1.12 Kan gesprekstechnieken toepassen, passend bij de zorgvrager en de fase van het verpleegkundig proces (BN2030).

1.13 Communiceert binnen de gespreksvoering op inhouds-, procedure- en procesniveau en schakelt soepel tussen deze niveaus (BN2030).

1.14 Evalueert bedoelde en onbedoelde resultaten en gevoelens van de eigen communicatie, waarbij ook de impliciete oordeelsvorming van keuzes in de communicatie worden betrokken (BN2030).

Inhoud

Deze cursus bestaat uit twee delen, namelijk ‘beargumenteren van zorg’ en ‘uitvoeren voorbehouden en risicovolle handelingen’.

Bij ‘beargumenteren van zorg’ laat de beginnende beroepsbeoefenaar zien dat alle fasen van het klinisch redeneren worden beheerst en dat deze de praktijk en de theorie kan integreren en toepassen in een specifieke verpleegsituatie. Hierbij betrekt de de beginnende beroepsbeoefenaar de zorgvrager en/of diens naasten. Tijdens de bijeenkomsten zal aan de hand van thema’s theoretische verdieping worden aangeboden in het deskundigheidsgebied beargumenteren van zorg en oefenmogelijkheid ten aanzien van communicatieve vaardigheden.

Tijdens de bijeenkomsten krijgt de student inzicht in het eigen leerproces en de stappen die de student moet nemen om de leeruitkomst te behalen. Dit gebeurt onder andere door het geven en ontvangen van feedback.

Voor de deeltoets ‘uitvoeren voorbehouden en risicovolle handelingen’ kan de beginnende beroepsbeoefenaar gebruik maken van scholing op de eigen werkplek, een gecertificeerd instituut of van de academie. De beginnende beroepsbeoefenaar verdiept zich theoretisch via e-learning en kan zich inschrijven voor scholing en toetsing per vaardigheid.  Gedurende de afstudeerfase worden meerdere scholingen aangeboden, behalve voor BLS/ AED. Daar moet de beginnende beroepsbeoefenaar zelf voor zorgdragen.

 

Competentie beheersingsniveau 2 (CBN, 2022)    

Binnen het tweede niveau is sprake van een hoog complexe context waarbij de focus ligt op het methodisch handelen in onvoorspelbare, complexe situaties. De aard van de taak is complex en ongestructureerd. De focus ligt op studentgestuurd onderwijs waarbij meer op aanvraag begeleid zal worden. Het handelen vindt zoveel mogelijk zelfstandig plaats met argumentatie achteraf. De beginnende beroepsbeoefenaar wordt gestimuleerd op het zelfstandig toepassen van (strategische) planning, self-efficacy, motivatie en reflectie. De reflectie op het handelen is gericht op durven, willen en zijn, waarbij de focus ligt op een duurzame ontwikkeling.  

 

Toetsing:
In deze cursus worden competenties van de student beoordeeld op basis van specifieke leeruitkomsten waarbij de indicatoren richtinggevend en ondersteunend zijn aan de beoordeling. Beide toetsen bestaat zijn portfolio assessments welke beoordeeld worden aan de hand van een rubric met een cijfer en moeten voldoende zijn.  

 

Naam

Weging

ECTS

Toetsvorm

Beoordelingsschaal

Leeruitkomst(en)

Indicator(en)

Bewijsstukken

TOETS 01 - BVZ - Niveau 2

1

9

Portfolio assessment

1 - 10

 

  • LOL 1.1 - BVZ - N2
  • LOL 1.2 - BVZ - N2

 

  • Indicator 1.8 - BVZ - N2
  • Indicator 1.9 - BVZ - N2
  • Indicator 1.10 - BVZ - N2
  • Indicator 1.11 - BVZ - N2
  • Indicator 1.12 - BVZ - N2
  • Indicator 1.13 - BVZ - N2
  • Indicator 1.14 - BVZ - N2
  • Beroepsproducten en/of diensten door de beginnende beroepsbeoefenaar zelf uitgevoerd

  • Beroepsproducten en/of diensten door de beginnende beroepsbeoefenaar zelf uitgevoerd

  • Praktijkobservaties

TOETS 02 - Voorbehouden handelingen

1

1

Portfolio assessment

1 - 10

 

  • LOL 1.1 - BVZ - N2

 

  • Indicator 1.9 - BVZ - N2
  • Voorbehouden handeling

Bewijsstukken

Beroepsproducten en/of diensten door de beginnende beroepsbeoefenaar zelf uitgevoerd

Individueel product

Beroepsproducten en/of diensten door de beginnende beroepsbeoefenaar zelf uitgevoerd (inclusief theoretische onderbouwing van het professionele handelen).

Korte praktijkevaluaties

Individueel product

Korte praktijkevaluaties van betrokkenen over functioneren ten aanzien van de leerwegonafhankelijke leeruitkomsten behorend bij de module.

Praktijkobservaties

 

De beginnende beroepsbeoefenaar verzamelt in de praktijk feedback van betrokkenen ter ondersteuning van de te behalen leerwegonafhankelijke leeruitkomsten.

Voorbehouden handeling

Individueel product

Voor het afronden van het deeltentamen ‘uitvoeren voorbehouden en risicovolle handelingen’ verzamelt de student bewijzen van kunnen over het uitvoeren van deze handelingen in een complexe situatie in de praktijk.

Het betreft bewijzen van kunnen van de volgende handelingen:

  • Klaarmaken infuussysteem/ verwisselen infuuszak

  • Toedienen medicatie per perifeer infuus

  • Inbrengen/ verwijderen neus-maagsonde

  • Toedienen van sondevoeding m.b.v. spuit of voedingspomp

  • Inbrengen van blaaskatheter (eenmalig of verblijfs-)

  • Subcutaan injecteren

  • Intramusculair injecteren

  • BLS/AED

De student kan hierbij gebruik maken van cerficaten afgegeven door gecertificeerd toetser van werkgever, certificaten afgegeven door een gecertificeerd instituut of certificaten afgegeven door docenten van de academie voor verpleegkunde. De certificaten moeten gedateerd zijn in de periode na start van de opleiding. Voor BLS/ AED geldt een geldigheidsduur van 2 jaar. 

School(s)

  • Gezondheid, Zorg & Vitaliteit