Vak: Psychologie in Praktijk – Gedragsverandering in groepen 2.1B credits: 10
- Vakcode
- TPVB26GVG21B
- Naam
- Psychologie in Praktijk – Gedragsverandering in groepen 2.1B
- Studiejaar
- 2026-2027
- ECTS credits
- 10
- Taal
- Nederlands
- Coördinator
- S. Bahrami
- Werkvormen
-
- Hoorcollege
- Werkcollege
- Toetsen
-
- Portfolio - Portfolio assessment
Leeruitkomsten
Competenties
Beinvloeden van gedrag
Professioneel Werken – Helder Denken
Professioneel Werken – Kritisch brongebruik
Professioneel Werken – Ethische verantwoording en afweging
Body of Knowledge
Niveau: A
Leeruitkomsten
De student maakt met behulp van deskreseach en verworven kennis over trainingsontwerp in groepsverband op een voorgestructureerde en ethische wijze en met verworven psychologische en methodologische kennis een herontwerp van de bestaande training binnen het domein "Mens & Maatschappij", beschrijft dit herontwerp in een schriftelijke trainershandleiding en voert de herontworpen training uit binnen een semi-professionele context.
- De student past verschillende manieren van deskresearch toe, maakt hierbij in groepsverband passende keuzes t.a.v. de inhoud en past hierbij consequent en correct de APA-richtlijnen toe bij de gekozen bronnen in het schriftelijk groepsverslag.
- De student stelt in groepsverband met behulp van verworven deskresearch over trainingsontwerp en psychologische basiskennis de eindterm en de hoofdleerdoelen van de training vast en ordent, beoordeelt en weegt argumenten daarbij op passende wijze af.
- De student geeft individueel subleerdoelen over zijn deel van de training en geeft met behulp van verworven deskresearch, kennis over trainingsontwerp en psychologische basiskennis een deel van de training didactisch vorm middels een draaiboek en weegt argumenten voor dit ontwerp daarbij op passende wijze af.
- De student zet individueel trainersvaardigheden in om deelnemers nieuw gedrag aan te leren door gebruik te maken van interactieve vaardigheden, didactische vaardigheden en professionele vaardigheden.
- De student herkent en benoemt individueel vanuit welke waarden hij zelf handelt als trainer in interactie met een groep en neemt dit op in een evaluatieverslag.
Inhoud
Nadat je bij Psychologie in Praktijk - Gedragsverandering in groepen 2.1A een bestaande training/workshop hebt onderzocht ga je in Psychologie in Praktijk - Gedragsverandering in groepen 2.1B de handleiding en het draaiboek maken. In de bijeenkomsten ga je met je projectgroep de eindterm en de leerdoelen van de training/workshop formuleren, de lesstof van de training ordenen en de training/workshop didactisch vormgeven. Naast deze bijeenkomsten ben je zelfstandig en met je groep bezig met het uitvoeren van de opdracht. Je oefent je trainingsvaardigheden door delen van de aangepaste training/workshop in de loop van een aantal weken aan je studiegenoten te geven. Aan het eind van de cursus ga je de door jullie verbeterde training/workshop geven aan geïnteresseerden en word je hierop beoordeeld.
Toetsing
Deze cursus sluit je af met een portfolio. Dit portfolio bevat een schriftelijk verslag waarin je de verbeterde training/workshop inclusief onderbouwing helder omschrijft, een opname van een gegeven workshop/training en een evaluatieverslag. Tijdens de cursus ontvang je feedback van studiegenoten en de docent op de tussenproducten voor het uiteindelijke verslag en je trainersvaardigheden.
Aanwezigheid
Aanwezigheid is bij deze cursus vereist voor minimaal 70% van de begeleide werkcolleges, omdat praktische oefening plaatsvindt in de vorm van het gezamenlijk (her)ontwerpen van een training of workshop, het formuleren van eindtermen en leerdoelen, het opstellen van een didactisch verantwoorde handleiding en het oefenen en uitvoeren van onderdelen van de training. Deze bijeenkomsten zijn noodzakelijk om gecoördineerd samen te werken binnen de projectgroep, om de benodigde vaardigheden voor trainingsontwerp en uitvoering van de training te ontwikkelen.
Wanneer je niet voldoet aan de aanwezigheidsplicht, voldoe je niet aan de voorwaardelijke eisen van de toets en kun je niet deelnemen aan de toets.
Bij onvoldoende aanwezigheid ontvangt de student een formele waarschuwing via Academy Attendance. De afwezigheid kan worden hersteld door overige bijeenkomsten (eventueel in een andere klas) alsnog bij te wonen. Indien herstel niet mogelijk is, dient de cursus in het volgende studiejaar te worden herkanst.
Alternatieven voor studenten met bijzondere omstandigheden zijn mogelijk door ruim voor het starten van het onderwijs, ofwel zo spoedig mogelijk na het ontstaan van de bijzondere omstandigheden, een aanvraag te doen bij de semestercoördinator(en).
Groepsproduct
Het maken van het herontwerp van de training of workshop en het gezamenlijk opstellen van de schriftelijke trainershandleiding is een verplicht onderdeel van deze cursus. De leeruitkomsten beoordelen hoe studenten in groepsverband de eindterm en hoofdleerdoelen vaststellen en hoe zij tot een onderbouwd herontwerp komen dat beschreven wordt in het schriftelijk groepsverslag.
Kun je door bijzondere omstandigheden de leeruitkomsten niet in groepsverband aantonen, dan dien je een verzoek in bij de examencommissie voor een alternatieve toetsvorm. Dit verzoek moet goed onderbouwd zijn en ruim voor starten van het onderwijs worden gedaan of anders zo spoedig mogelijk na het ontstaan van de bijzondere omstandigheden.
Opgenomen in opleiding(en)
School(s)
- Welzijn, Educatie & Sport